diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

Revolver GALAND

V roce 1868 obdržel C.F.Galand z Paříže patent na revolver s centrálním vyhazováním. O pět měsíců později je patent přihlášen i v Anglii,ale pod jmény Galand & Somerville. Tento model pak byl firmou A.Braendlin vyráběn v ráži .450. Nejprve byla páka otevírání poměrně krátká-zakončená před válcem. Hlaveň byla šestihraného profilu,vytahovač měl tvar hvězdy. V praxi se ukázalo,že řešení není nejvhodnější. Páka na otevírání byla krátká a nebylo vždy v silách střelce odtrhnout nábojnice od stěn válce.Vytahovač také někdy přeskočil přes okraj nábojnice,takže nábojnice zůstala ve válci.Proto páku prodloužili tak,že na pravé straně rámu bylo boční prodloužení až na konec lučíku. Vytahovač byl změněn tak,že kopíroval tvar válce-samozřejmě včetně otvorů. Tomuto modelu se říká v současnosti druhé provedení. Vytahovač se osvědčil a nadále zůstal ve výrobě. Revolver se vlastně stal prvním seriově vyráběným děleným válcem v Evropě. Zato prodloužení páky bylo komplikované a málo odolné. Došlo k další změně-páka byla rozšířena a nahradila tvarem lučík (třetí provedení).Páku aretovalo v zadní poloze odpružené stiskátko. Poslední změnou bylo zjednodušení výroby hlavně a profil byl již kruhového tvaru (čtvrté provedení). Tato varianta byla vyráběna v největším množství. Přestože byl revolver značen GALAND PARIS byl vyráběn v Belgickém Lutychu. Je to tím,že na pařížské adrese byla jen kancelář sídla firmy. Ve své době byly revolvery velmi populární,dokonce jich část zavedlo do výzbroje carské Rusko a Rumunsko. Civilní provedení bylo v menším provedení a pro méně výkonné střelivo. Na systém navázalo také několik dalších konstruktérů (například Perin),pod jejich názvy se odvozeniny vyráběli.

Revolver GALAND - popis

Námi zapůjčený exemplář (děkujeme firmě Řehák a Řehák z České Třebové) odpovídá výše popsanému civilnímu modelu. Od vojenského se liší menšími rozměry. Na pravé straně osmihranné hlavně před válcem je ve dvou řádcích označení GALAND PARIS . Výrobní číslo 12 541 je vyraženo na levé přední straně rámu,pod střenkou napravo na rámuje ale vyraženo číslo 97 . Pod levou střenkou je číslo14207. Cifra 97 se opět opakuje na válci,vytahovači,lučíku,páce ose válce a dokonce i tužkou napsáno na střenkách. Přestože je na zbrani více čísel.značně převažuje cifra 97. Zřejmě se hlavní díly před montáží dodávali číslované,po konečné montáži se orazili konečným číslem. Na válci je vyražena Belgická tormentační značka (ELG* ) pro bezdýmný prach. Dvakrát je ještě na revolveru Y pod korunkou,jednou S pod korunkou.

Revolver je kompletně zhotoven třískovým obráběním z oceli. V hojné míře jsou použity listové pera a závity Whitvort. Veškeré díly jsou uchycena šroubovými spoji. Povrchová ochrana na zbrani není,zbraň je vysoce leštěna a ponechána v "bílém stavu". Funkce je poměrně jednoduchá-dobře patrná je z patentového vyobrazení. Podstatou konstrukce je do rámu zašroubovaná osa válce o průměru 7,5 mm. Na přední části osy je oko pro páku (lučík) na níž navazuje druhá páka,která po se posouvá válec. Posun válce do začátku vysouvání nábojnic je 22 mm,celkový zdvih pak 31 mm. Jako pružiny jsou použity výhradně listová pera. Pod spouští tvaru písmene V, jedna pruží kohout,další mnohem slabší odpružuje aretaci páky.čtvrtá zajišťuje pohyb záchytu kohout. Spoušťový mechanismus je poměrně jednoduchý SA/DA. Při napnutí kohoutu je podržen záchytem .Po stlačení spouště se pohyb přesune na záchyt a uvolní kohout. Při DA je stlačováním spouště zvedána západka kohoutu. V zadní úvrati pohybu spouště je zvednut i záchyt kohoutu,teprve pak přeskočí výstupek spouště přes západku. Válec se otáčí (při pohledu zezadu) po směru hodinových ručiček. Mířidla sestávají z drážky hledí zhotovené přímo na rámu a stranově stavitelné mušky. Posuvná muška je na svou dobu poměrně nezvyklá.

Revolver GALAND - test

Největší hádankou byla zpočátku volba střeliva. V průvodních dokumentech byl revolver uváděn jen výrobce Belgie a ráže 7 mm.

Nejrozříšenější byla v té době munice .320 Short a .320 Long. Délka válce je 25 mm a druhý uvedený nepřichází v úvahu,první s délkou 16,5 mm lze použít. Náboj vznikl koncem 60.let 19 století,takže by odpovídal nejen délkou. Rozměry vývrtu také odpovídají danému průměru střely. Kdysi byl plněn také černým prachem,později i bezdýmným. V současnosti je na trhu k dostání firmy Fiochi. Problém je ale s plášťovanou poměrně dlouhou střelou,neboť celý náboj měří 26 mm. Pro nabití do kratšího válce lze buď střelu zasunout více do nábojnice,nebo ji mírně obrousit na přední části. Pokud bychom střelu zasunuli,hrozil by snížením objemu prachu nárůst tlaku. Nábojů jsme měli k dispozici omezené množství,takže jsme test zaměřili především na zjištění vhodnosti munice a změření úsťové rychlosti. Při výstřelu jsme měli pocit rány odpovídající silnějšímu střelivu .22 LR nebo .38 WadCuter. Tomu nakonec odpovídaly i naměřené hodnoty. Energie střely je opravdu nízká,pro obrané účel dle dnešních zvyklostí naprosto neodpovídající. Dříve byli zřejmě útočníci méně odolní než dnes,kdy je brána (například v USA) pro obranu nejnižší hranice 9 mm Luger (E=okolo 500 J). Sběrateli přesto zbraň udělá mnoho radosti a ani z ní nemusí střílet.

Revolver GALAND - tabulka dosažených hodnot

146 , 152 , 144 , 158 , 141 = 148,2
mq = 5g
E = 49,1 J

Revolver GALAND - technická data

Délka 166 mm
Délka hlavně 78 mm
Výška 101 mm
Průměr válce 33.5 / 35 mm
Délka válce  25 mm
Hmotnost 430 g
Drážkování 6 vpravo
Kapacita 6 nábojů
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA