https://www.traditionrolex.com/46

Test pušky 98/40 - Řehák a Řehák - vše pro lov a sport the modern design of balenciaga 18900 fashion casual shoes is great.above and beyond four decades will most certainly be best hamilton ventura replica watches review founder.

diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

https://www.traditionrolex.com/46

Test pušky 98/40

Po rozpadu Rakouska Uherska na sklonku první světové války vznikaly v Evropě nové státy. Většina armád nových republik šla vlastní cestou. Rakouská armáda adaptovala mnoho zbylých opakovaček Mannlicher na nový náboj 8 x 56 R. Náboj nesl označení M 30S.,kde číslovka vyjadřovala rok zavedení a písmeno S pak zahrocenou střelu. Oproti náboji 8 x 50 R byla snížena hmotnost střely (z 15,8 g na 13,2) a nárustem úsťové rychlosti ( z 620 m/s na 700 m/s). Náboj o rok později zavedlo také sousední Maďarsko do vlastní vyvíjené opakovačky. Puška zvaná Mannlicher M 35 je na první pohled napodobeninou opakovačky M 88. Závěr je z ní naprosto odvozen,dokonce částečně pasuje do poudra závěru. Druhou podstatnou část,jednořadou nábojovou schránku, konstruktér odvodil z pušky Mannlicher. Puška obdržela poměrně netypické uchycení bodáku,přední objímku doplňoval nástavec na stavění pušek do kozlů. Koncem 30.let minuleho století vrcholila snaha politiků o získání spojenců. Členem OSY se stalo i maďarsko což zapříčinilo i hospodářskou spolupráci. Wehrmacht si objednal výrobu určitého množství zbraní. Po začátku spolupráce začala Budapešťská firma DANUVIA produkovat inovované opakovačky pro Wehrmacht. Přímá klika závěru byla pro zmenšení vnějších rozměrů ohnuta.

Vývrt původní ráže byl 7,87 mm,verze pro němce pak 7,90 mm. Dno schránky je snadno vyjímatelné po stisknutí tlačítka v kořeni lučíku (nápříklad nábojem). Pušku oficiálně zavedlo OKH předpisem 13.10.1941. V obsluze a hlavně demontáži závěru se odlišuje od pušky 98k,což zapříčinilo vydání předpisu pro výcvik.

Maďarské armádě se úprava zalíbila a nemalý fakt jistě hrála i snaha o sjednocení munice. Schránka pro náboje 8 x 57 JS byla zachována,úchyt na bodák je opět na maďarský vzor. Poutka na řemen se přemístila neprakticky na spodní část zbraně a na levý bok druhé objímky a spojovací matici pažbení.

Puška 98/40 - technický popis

Na pušce 98/40 pro Wehrmacht je značení na levé straně pouzdra závěru G 98/40 ,na vrchu je kód výrobce jhv a dvojčíslí roku výroby, nad kódem výrobce jsou i značky přejímacího komisaře WaA 173. Čtyřciferné sériové číslo doplněné písmenem serie je vyraženo na pouzdře závěru,hlavni a závěru. Dále se opakuje v plném rozsahu na vrchní objímce,nábojové schránce a dnu. Poslední dvě cifry se opakují na drobných dílech (jako páčka pojistky). Na jiném závěru (jiné zbraně) jsou vyraženy značky komisaře WaA 58. K porovnání jsme měli i pušku pro maďarskou armádu-provedení 43M. Na pouzdře závěru je jen označení vzoru 43M,před čtyřciferným seriovým číslem je písmeno serie. Kompletní výrobní číslo je vyraženo jen na botce, v číselné podobě je na běžných místech.

Hlaveň je klasicky zašroubována do pouzdra závěru, vůle uzamčení byla vymezena opřením límce hlavně o přední čelo pouzdra závěru (u pušky mauser 98 koncem hlavně). Řešení je náročnější na přesnost výroby. Hlava závěru je do závěru nasunuta a je otočná a nese vyhazovač s vytahovačem. Při uzavírání a uzamykání zástává stále ve vodorovné poloze,tělo závěru se otočí o 90 stupňů.

Závěr se uzamyká,opírá o pouzdro závěru dvěma ozuby vpředu a plochou u kliky. Z výrobního hlediska je poměrně neprogresivní nábojová schránka. Původní model 35 měl jednořadou,zařízenou na nábojový rámeček (to vyžadoval náboj s okrajem).

Později u modelu 98/40 je už pro bezokrajový náboj dvojřadá nábojová schránka zásobovaná páskem. Lučík,dno schránky, podavač,spoušť, bočnice a veškeré drobné jsou vyfrézovány z oceli. Jedině objímky a chránítko mušky jsou zhotoveny lisováním z ocelového plechu. Zajímavým prvkem je dělené pažbení. Pažba sestává ze dvou dílů které spojuje ocelová matice. Matice jednou stranou dvěma čepy zadadá do pouzdra závěru a nábojové
schránky,na druhé straně je šroub na nějž je nasunuta pažba.

Puška 98/40 - střelba

Ovládání závěru je sice podobné nejrozšířěnějšímu systému mauser 98,ale napnutí nebo vypuštění úderníku jen zvednutím kliky závěru nelze. Závěr je třeba pro napnutí ještě povysunout a vrátit zpět. Při selhači je snažší palcem napnout úderník za zdrsněnou hlavu matice,podobně ji lze i vypustit. Nabíjení z pásku náboji je pohodlné,bez problémů. Stříleli jsme na vzdálenost 50 a 100 metrů vsedě s oporou municí Sellier Bellot. Spoušť má klasický dvouodporový chod. Pokud střelec zvládne plynulé spouštění,úspěch výstřelu je jistější. Miřidla s drobnými zářezy tvaru V jsou v šeru špatně čielná,pro rychlé míření se příliš nehodí. Při dostatku světla a klidu však zvyšují pravděpodobnost zásahu. Zpětný se zdá oproti 98K o něco nižší,snad díky o 10 dkg vyšší hmotnosti,snad těžištěm více k ústí hlavně. Rozptyl na vzdálenost 100 metrů činil přibližně 120 mm,na 50 metrů pak 47 mm.

 

Puška 98/40 - demontáž

Je téměř shodná s modelem M 88. Závěr se vyjme z pouzdra závěru po stisknutí tlačítka na levé straně. Demontáž závěru je podstatně složitější. Hlavu matice úderníku se povytáhne vzad a otočí výstupkem do zářezu. Hlava závěru se pootočí (vyhazovač v zákrytu s kořenem kliky). Vytahovač prstem mírně odklopit od závěru a celá hlava závěru se vysune směrem vpřed. Nakonec závěr položíme úderníkem na tvrdou podložku a současně stlačujeme křidélko pojistky - odšroubujeme matici úderníku. Pak úderník vysuneme ze závěru.

 

Puška 98/40 - technická data

Délka 1110 mm
Délka hlavně 600 mm
Hmotnost 4100 g
Drážkování 4 vpravo
Stoupání 240 mm
Hledí stavitelné 100m-2km po 100 metrech
Kapacita 5 nábojů
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA