diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

Pistole vz.38 - bulharský model

Celocelová zbraň je poměrně solidně zpracována,povrch je vysoce leštěn. Brynýrování má odstín černomodrý,drobné díly jsou kaleny a mají charakteristickou žlutý nádech. Hlaveň je do těla zbraně zalisována a pojištěna kolíkem. Výrobní číslo je uvedeno na těle zbraně a závěru zbraně v přední části nad sebou. Zevnitř na desce je opět vyraženo plné výrobní číslo. Na těle zbraně je označení výrobce "ČESKÁ ZBROJOVKA AKC.SPOL.V PRAZE". Shora na hlavni ve výhozném okénku je vyraženo písmeno T.

Na první pohled se pistole od běžné vz.38 liší pojistkou ,při zběžné prohlídce pak jiné spoušťové ústrojí.

Pojistka se dá demontovat po mírném stlačení napnutého kohoutu a pootočí se do polohy asi 14. hodin. Boční deska se sejme posuvem dolů.Zevnitř na desce je opět vyraženo výrobní číslo. Pojistka je řešena jednoduše.Dráha je vymezena samotný tělem a drážkou v boční desce. Příčnému posuvu zamezuje obyčejný čep zasunutý do otvoru těla pojistky. Pojistka blokuje pohyb kohoutu a to jen v naplé poloze.

Stlačením spouště je unášeno táhlo vpřed a přenese pohyb na záchyt kohoutu.Kohout je vypuštěn a iniciuje zápalníkem výstřel. Tlak prachových plynů tlačí neuzamčený dynamický závěr vzad. Levá část závěru stlačí přerušovač, který stačí směrem dolů táhlo spouště a tak přeruší styk táhla a záchytu kohoutu. Kohout napínaný závěrem opět zachytí jeho záchyt. Pokud střílíme v režimu DA stlačením spouště je napínán kohout. Vrchní část táhla je snižována tělem zbraně až ozub přeskočí přes výstupek kohoutu a uvolní jej. Poměrně nešťastně je řešen přerušovač,který se po demontáži boční desky snadno ztratí. Během střeleb jsme zkusili přerušovač vyřadit a zbraň je překvapivě nadále funkční. Při výstřelu je zřejmě zbrani udělen takový impuls,že táhlo samo přeskočí přes záchyt kohoutu. Pokud ale vyzkoušíte funkci nasucho, bez střelby, bez přerušovače nefunguje. Ve spoušťovém mechanismu je oproti běžné vz.38 navíc zásobníková pojistka. Jde o listové pero,které zapadá do vybrání táhla spouště.Po vložení zásobníku je zásobníková pojistka příčně odtlačena mimo dráhu táhla. Náš exemplář byl tak znečištěn vazelínou,že část která by měla blokovat vlastně nefungovala.

Na zbrani nalezneme také určité nedostatky. Při demontáži závěru se hlaveň otáčí okolo čepu. Pohyb je omezen tělem zbraně a pokud často naráží na tělo zbraně část se vylamuje. Závěr je vracen prostřednictvím unašeče jehož čep zapadá do otvoru závěru. Pokud čep mírně posunete do strany nelze závěr zavřít. Jistou výhodou je použití již vyráběných dílů. Bicí pružina je listová navlas shodná (alespoň tvarově,při zkoušce úderník všechny náboje spolehlivě inicioval) jako do ČZ-24 nebo 27,šrouby střenek a pružiny úplně shodné.

Pistole vz.38 - bulharský model - střelba

Na rozdíl od ČZ-38 je verze zbraně v režimu DA a SA. Nejprve jsme zkusili v režimu SA. Odpor spouště jsme změřili 2,8 kg což není málo. Krok je poměrně dlouhý vyloženě vojenského charakteru. Mířidla jsou malá a špatně čitelná Střední bod zásahu odpovídá stranově,jen je posunut mírně na střed.Přestože jde o ráži 9 mm browning ,který nemá nijak oslnivý výkon,je každý výstřel znát. V dlani a konkrétně mezi palcem a dlaní je tlak tak silný,že po několika desítkách výstřelů střelec začne mít obavu a začne podvědomně strhávat.Závěr během výstřelu naráží na část těla zbraně a impuls je pak přenášen na střenku zbraně. Na vzdálenost 25 metrů jsme dosáhli rozptylu 72 mm,a to nepočítáme dvě strhlé rány. Při střelbě v režimu DA (odpor spouště 5,8 kg)je opravdu dobré (jak se píše i jiných textech) spoušť nejprve namáčknou těsně před spuštění. Teprve pak pomalu dotáhnout spoušť do výstřelu. Samotný výstřel by měl střílejícího překvapit. Podle toho jsme také stříleli,přesto byl rozptyl přibližně 100 mm. Výsledek není o mnoho horší,ale o zpětném rázu platí to samé jako při střelbě SA. Během střelby jsme nejprve používali munici Wolf,ale poměrně dlouhá střela činila problémy při zasouvání do nábojové komory.Teprve střelivo Sellier Bellot šlo bez problému zasouvat. Během vystřílení asi 50 nábojů se vyskytly tři zádržky.Jedno vzpříčení při podávání a dvě zachycení závěru podavačem zásobníku při přítomnosti vždy posledního náboje. Naměřená průměrná hodnota úsťových rychlostí zdaleka nedosahovala uváděných 330 m/s,ale jen 312 m/s.

Pistole vz.38 - bulharský model - technická data

Délka 190 mm
Výška 127 mm
Hmotnost 885 g
Délka hlavně 118 mm
Drážkování 6 vpravo
Kapacita 9 nábojů (někdy uváděno 8)
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA