diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

Pistole Werder

Dnešním testem projde velmi stará zbraň. Rokem výroby je datum 1872,respektivě 1877. K dnešnímu datu je pistoli 133 let. Je vůbec s podivem,že se dočkala v tak solidním stavu dneška. Před sjednocením Německa měl každý německý stát svoji armádu,která měla vlastní výzbrojní politiku. Bavorsko podobně jako většina tehdejších států si uvědomovalo nutnost zavedení zadovky. Armáda zkoušela v šedesátých letech známé jiné zadovky (Whitney,Remington,..). Nakonec vybrala domácí konstrukci Werdera. Sám konstruktér byl dobový všeuměl. Stavěl mosty,různé stroje až se dopracoval ke zbrani. Armáda prioritou byla puška.

V únoru 1869 hlásil von Podewils (ředitel zbrojovky v Ambergu) připravenou jednu pušku ke zkouškám. Praktické zkoušky provedli vojáci 1 divize 6 jízdního regimentu "velkovévoda Konstantin Nikolajevič". Už 31.března objednává ministerstvo také 7000 pistolí a 1000 karabin. Následně se započalo s produkcí. Je zajímavostí,že závěr a rukověť dodávala firma Klett & Cie z Norimberku,kde dělal ředitele Werder. Poslední oficiální tečkou k zavedení pistole bylo nařízení Ludvíka II krále Bavorského o zavedení zbraně -k datu 1.července 1869. Šlo o progresivní rozhodnutí,neboť většina armád ještě používala jako krátkou zbraň předovky. Většinu pistolí obdržely útvary někdy v druhé polovině roku 1871. Během Německo -Francouzké války měli pistoli jen 4 bataliony. Jeden dostal pistole týden před zahájením války. Během bojů se puška i pistole velmi osvědčila a spotřeba munice byla vysoká. Tehdejší zásobování nestačilo útvary doplňovat municí.

Válka s Francií měla dopad i na pistoli Werder. Bylo ukořistěno velké množství zbraní a munice a navíc došlo ke sjednocení Německa. Prostě už nebyl zájem o další produkci zbraní Werder. Zatímco pušek bylo vyrobeno asi 120 000-pistolí a karabin asi 4 000.

Pistole Werder - popis

Celoocelová zbraň byla vyráběna kompletně třískovým obráběním. V té době na prvních obráběcích strojích. Velmi zajímavý je pohled na jednotlivé součásti. Výrobní číslo 2232 je vyraženo na hlavni,pouzdru závěru a bloku závěru. Na zadním části pouzdra závěru je vyražen letopočet roku výroby 1877. Pod střenkou se ale také nacházejí hned dvě data -rok 1869 a pak 1872. Jde o označení modelu a datum výroby rukověti. Na obou střenkách je zespod tužkou napsáno výrobní číslo. Na schránce závěru a bicího ústrojí je ještě vyraženo kromě výrobního čísla cifra 1347-je jak na bloku,tak i na desce a všech drobných dílech včetně závěru. Na dílech je ještě vyražena značka KO v čtverci. Blok se spoušťovým mechanismem se při výrobě zřejmě kompletně zčísloval a výrobní číslo dostal až po dopasování do těla zbraně.

Zespod na rukověti je označení jednotky 2 UR 1 ,kde první číslo je druhý Ulan Regiment 1 rota. Jde o zbraň sloužící u lehkého jezdectva. Druhý a,původní znak jednotky, je BIM II 4 18 - kde písmena označují administrativní jednotku B-bavorský ,I-infanterie nebo Ingenieur (pěchota,ženisté),M -munitions nebo Militar. Římská II číslo kompanie,eskadrony a římské 4 menší jednotku ,18 je číslo zbraně u jednotky. zajímavé je použití jediné listového pera pro odpružení vyhazovače a spouště. Ještě na patentu má zbraň pro každý díl samostatné pero. Shodné pero je použito i u pušek,zřejmě během výroby Werderovu konstrukci zjednodušili.

Stav zbraně je velmi solidní. Původní povrchová ochrana tvořená černěním je setřelá,ale hlavně je původní. Na stavu vývrtu je dobře vidět nedostatek původní munice-vývrt je jako nový. Funkce bicího a spoušťového ústrojí je bezvadná.

Pistole Werder - funkce

Jednoranná zadovka se nabíjí vložením náboje do komory. Napnutím kohoutu je závěr zvednut-pozor pojistka musí být odjištěna. 

Po stlačení spouště dojde k uvolnění kohoutu a iniciaci zápalky náboje. Závěr se otevře zatlačením páky před spouští směrem vpřed. Závěr se sklopí a přední částí narazí do vyhazovače. Náboj je ze zbraně vyhozen. Při zkoušce jsme měli k dispozici jen jeden náboj a vyhození je natolik rázné,že bez obtíží dopadne až na zem. Vzhledem k jednomu zapůjčenému náboji jsme ze zbraně nestříleli.

Alespoň jsme mohli změřit odpor spouště,jenž činil 4,2 kg. Jak je to s precizí jsme tedy nezjistili. Hledí výrobcem zhotovené bez možnosti korekce snad odpovídá balistice střely. Pistolí se zachovalo více než málo a vlastnit takovou zbraň je nemalou investicí. Být majitelem zbraně je opravdu hrdostí.

 

Pistole Werder - demontáž

K demontáži je třeba šroubovák a povolit šroub v přední části lučíku.Lučík vyklopíme a můžeme vyjmout závěr včetně spoušťového ústrojí. Je ale nutné stlačit čelo závěru aby vytahovač neblokoval jeho vyjímání. Pro snažší vyjmutí můžeme šroubovákem zapáčit v místě drážky. Bez problémů lze zkontrolovat stav bicího a spoušťového ústrojí-stačí jen sejmout levou bočnici. Pokud povolíme další dva šrouby zespod,můžeme sejmout spodní kryt bicího ústrojí.

Pistole Werder - střelivo

Střelivo je středového zápalu,zápalka Berdan a 2,5 gramů černého prachu. Náboj je shodný s karabinou-délka je 49,9 mm-nábojnice 35,05 mm. Pro pušku je 64,6 mm-nábojnice 49,65 mm.

Pistole Werder - technická data

Ráže 11.51 mm
Drážkování 4 vpravo
Délka 382 mm
Výška 179 mm
Šířka včetně kohoutu 39.5 mm
Hmotnost 1625 g
Délka hlavně 204.5 mm
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA