luxury exact replica rolex day date 36mm m118138 0136 mens gold tone issue from the unique trajectory for a top quality watch maker.luxury replica tiffany watches atlas quartz leather strap womens 63452777 black tone watch instruction older the watchmaking industry experts.

diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

Pistole Langenhan

Během první světové války se jako soukromé zbraně objevilo v rukou německých vojáků nepřeberné množství typů zbraní. Jedním z nich byla i pistole Langenhan. Při velkém nedostatku zbraní pistole v průběhu války částečně zavedena jako pomocná zbraň. Firma Fritz Langenhan sídlila nedaleko Suhlu v městečku Zella-St.Blasii,s rokem založení už v roce 1842. Zpočátku, jako většina strojírenských firem té doby,vyráběla jízdní kola a součástky ke zbraním. Později k výrobnímu sortimentu přibyli dva kapesní modely obraných pistolí v ráži 6,35 mm Browning . Obě pistole sice vycházeli konstrukčně z Browningu 1900,ale navzájem se mírně odlišovali. Někdy v roce 1915 byl na trh uveden třetí model,zvaný hrdě "armádní". Dobová odborné literatura ho prvně zmiňuje až v srpnu 1916. Objem výroby armádní modelu se odhaduje na více než 45 000 vyrobených kusů.

Pistole Langenhan - popis zbraně

Na závěru zprava jsou kromě nápisu F.L.Selbstlader (znamená Fritz Langenhan Samonabíjecí) uvedena čísla užitého vzoru DRGM a sice 625 263 a 633 251 z poloviny roku 1915. Zkratka znamená Deutsche R....... Gebrauchs Muster-Německý užitý vzor ,což je obdoba patentu. Na pravé straně jsou na závěru,na těle i hlavni zbraně vyraženy německé tormentační značky. Na těle zbraně před střenkou je uvedeno výrobní číslo. Poslední cifry (v našem případě tři) jsou vyraženy zespod na závěru,zevnitř na závorníku. Exempláře ranějšího data výroby mají na uvedených dílech vyraženo celé výrobní číslo. Na levé straně těla zbraně je vyražena vlastnická značka císařské armády v podobě gotického písmene (na dvou zbraních které jsme měli k dispozici bylo písmeno W a D) nad nímž je korunka. Na obou střenkách je emblém značky výrobce FL. Pro úplnost- na levé straně těla zbraně jsou písmeny F a S vymezeny polohy pojistky.

Pistole Langenhan - konstrukce

Závěr je neuzamčený-dynamický. Celkový zdvih závěru je 32 mm. Celoocelová zbraň je bez vyjímek zhotovena třískovým obráběním. V hojné míře jsou použity listová pera,méně už vinuté pružiny.

Koncepce zbraně vychází nebo je značně ovlivněn Browningovým modelem 1900. Hlaveň je nalisována do těla zbraně,na hlavní je navlečen závěr,nad ním vratná pružina. Závorník je od závěru také oddělitelný,při demontáži se shodně stahuje jen vzad. První menší odlišností od Browninga je způsob spojení závěru se závorníkem. Zatímco Browning u své zbraně oba díly spojuje dvěma šrouby,Langenhan odklopným blokem pojištěným zezadu šroubem. Dle našeho názoru je Langehanova koncepce lepší-pro demontáž nevyžaduje další nářadí (šroubovák). Plocha spojovacího bloku je také větší a tím bezpečněji uzamčená,než u Browningu (oba boční šrouby jsou "jen" osou otáčení bloku). Nevýhodou je ale,že pokud střelec neutáhne zcela šroub (a stačí 3 otočení) a povolí se během střelby,může dojít k oddělení závorníku od závěru. To by jistě pro střílejícího mělo neblahé důsledky. Celý závěr má hmotnost 240 gramů.

Spoušťové ústrojí je u obou zbraní SA. Langenhan má kladívko,Browning přímoběžný úderník s bicí pružinou shodnou s vratnou. Tlakem na spoušť (odpružena vlastní pružinou) je pohyb přenášen táhlem na záchyt kladívka. Kladívko má vinutou bicí pružinu,záchyt pak listové pero. Druhá polovina listového pera zajišťuje záchyt zásobníku. Přerušovač je uložen v drážce levé stěny těla zbraně a zajištěn rozdůlčikováním materiálu. Pojistka otočná o 180 stupňů otočením blokuje pohyb kladívka. Vypuštěné a současně zajištěné kladívko současně omezuje pohybu závěru asi na 15 mm. Úderník je inerčního (plovoucí) typu,v závěru je držen šroubkem zapadajícím do drážky úderníku. Pokud šroubek příliš utáhnete je pohyb úderníku brzděn a nejspíše ani nedojde k iniciaci zápalky. Vytahovač tvoří poměrně malé listové pero,samotný drápek je doslova miniaturní. Celkově vytahovač nepůsobí spolehlivým dojmem. Vyhazovač je tvořen výstupkem,vloženým do drážky v levé stěně těla zbraně. Mířidla jsou jednoduchá,muška je zhotovena při výrobě závěru,hledí je v odklopném spojovacím bloku. Mířidla nelze regulovat,ale zbraně se tehdy nastřelovali ohýbáním hlavně. Záchyt zásobníku je spodní,k vypuštění zásobníku se stlačuje směrem vpřed.

 

Pistole Langenhan - střelba

Velikost pistole odpovídá modelu v silnější ráži,takže držení je pohodlné. Spoušť je poměrně příjemná,zřetelně cítíte nejprve první odpor (asi 3 mm),pak už poměrně krátké (asi 1 mm) odsunutí záchytu kladívka. Odpor spouště je asi 1,2 kg. Obavu jsme měli trochu z pevných mířidel. Jednak nejsou příliš dobře čitelný,ale také zda odpovídají nástřelu. Hmotnost a hlavně velikost zlepšují pocit z výstřelu,zpětný ráz je střelcem vnímán příjemně. Během pohybu závěru tlačí prostřednictvím táhla spoušť na prst. Stříleli jsme na vzdálenost 25 metrů vsedě s oporou. Původní obavy se potvrdili shluk zásahů byl umístěn asi 20 cm nad cílem. Aby byly zásahy alespoň v terči,mířilo se pod spodní okraj papíru. Rozptyl nebyl také nijak oslňující-kružnice o průměru 187 mm. Náběh do hlavně je pozvolný a zdařile zhotovený. Při podávání nebyla ani jedna zádržka. zato titěrná vyhazovač nezvládl vyhození 3 nábojnic. Na naše současné požadavky je to hodně,ale tenkrát to ještě vyhovovalo. Nás bude zajímat sběratelská hodnota více než užitková.

Pistole Langenhan - naměřené parametry

Platí pro náboj výrobce Sellier & Bellot,střela o hmotnosti 4,75 gramů,hradlo od ústí 1,5 metrů.
m/s
E 1,5 = J

Pistole Langenhan - parametry

Délka 167 mm
Výška 118.5 mm
Délka hlavně 105 mm
Šířka 28 mm
Hmotnost 670 g
Drážkování 4 vpravo
Hledí pevné
Kapacita 8 nábojů
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA