wigs for sale usa launches a variety of skilled, tectonic and unique high-quality watches.features a huge selection of authentic copy rolex milgauss at low prices.

diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

Odstřelovací Mosin 91/30

Sovětský svaz po první světové válce navázal v oblasti zbraní spolupráci s Německem. Nejinak tomu bylo v případě zaměřovací optiky pro pušku Mosin. Firma Carl Zeis dodala několik modelů včetně technické dokumentace. Vývoj a poté i výroba začala v městě Krasnogorsk (jižně od Moskvy). První modely D.III (Dynamo vzor 3) se velmi podobaly německému vzoru-šlo o klapkovou montáž,přičemž zadní stojina byla pouze levostranná. Konstruktér Smirnský navrhl montáž,přidělanou na horní část pouzdra závěru nad nábojovou komorou. Na každé straně byla základna upevněna třemi (některé modely i dvěma) šrouby (celkově šesti,nebo čtyřmi). Montáž se na základnu nasouvala zezadu a přitáhla dvěma šrouby. Při výstřelu je montáž s optikou zpětným rázem tlačena vpřed,takže je tuhost dostatečná. Montáž je navíc zkonstruována jako podhledová. Optika byla modernizována a doplněna o možnost korekce oční vady. Vzniklý model byl nazvána PT (Pricel trubočnogo typa) a během armádních zkoušek je mírně přepracována a přeznačena na VP (Vintovočnyj pricel). V roce 1931 je optika spolu s montáží zavedena do armády. Po několika letech praxe armáda montáž shledala nevhodnou. Především vadilo umístění optiky nad nábojovou schránkou při nabíjení. To zavdalo konstrukci nové stranové montáže. Současně s tím byla opět mírně přepracována optika (korekce oční vady je posunuta na tubus,na tubusu vpředu chybí kroužek zamezující případnému posuvu v kroužcích montáže) a pojmenována PE (Pricel Jedinyj). Během let byla výroba optiky PE zjednodušována (odstraněna korekce oční vady,chybí kroužek na tubusu). Některá literatura uvádí pro zjednodušenou variantu označení PEM (Pricel jedinyj modernizovanyj). Od roku 1942 výroba této řady zaměřovacích optik ustupuje ve prospěch krátkému modelu PU.

Odstřelovací Mosin 91/30 - Optika VP

Pušky Mosin 91 se vyráběli nejprve s hraněným pouzdrem závěru (5 ploch). Od roku 1927 je vyráběna zkrácená varianta zvaná 91/30. Pokračovalo se dál s hraněným pouzdrem závěru,později s kulatým. Základna montáže existuje ve dvou provedeních,lišta pro montáž má ale vždy shodné rozměry. Klika závěru je oproti běžné pušce ohnutá a delší. K závěru je klika uchycena svarem (někdy kvalitním,jindy patrným na první pohled). Optika je vybavena výškovou a stranovou regulací. Na točítku výšky jsou rysky po 100 metrech až do vzdálenosti 1 400 metrů. Stranová ryska 0 až + 10 (jeden dílec je přibližně 5 cm). Obě korekce odpovídají balistice náboje 7,62x54R. Oproti svému německému vzoru sověti optiku značně vylepšili. Odstřelovač mohla snadno provádět stranové a výškové opravy dle tabulek střelby. Na tubusu je označení výrobce a typu. Písmena nad obdélníkem (U.V.P. znamenají Vojenská produkce) ,písmena VP pak (Vojenská /Optika) a obr.1931 pak model rok 1931.Ve obdélníku je sériové číslo,rok výroby a státní znaky. Takto se optika značila přibližně do roku1936. Potom zůstalo zachováno jen sériové číslo v místě korekčních točítek. Wehrmacht později ve válce ukořistěné optiky hojně používal,někdy značil kulaté krytky naproti točítkům orlicí.

K testu jsme si zapůjčili od firmy Řehák a Řehák jak pušku s optikou PE,tak oba modely s optikou VP. Na první pohled je patrné dokonalejší zpracování pušek 91/30 staršího data výroby. Montáže optiky VP jsou také poměrně dokonaleji zpracovány.

Optiky je možné v omezené míře posouvat (až o 35 mm), u novějších PU to není možné. Optiky VP jsou repasované a čočky doplněny o antireflexní vrstvu. Montáž je poměrně dokonale zpracována,obzvlášť ve srovnání s montáží pro PU.

Odstřelovací Mosin 91/30 - střelba

Stříleli jsme na vzdálenost 100 metrů,vsedě s oporou. Při nabíjení optika opravdu trochu mírně překáží,ale nabít schránku po jednom náboji není problém. V boji nebo ve stresu to asi bude horší. Ono vůbec nabíjení nábojů s okrajem bez pásku je těžší.

Optika VP je ve srovnání s PU posazena stejně daleko od oka,míření se zdá snažší. Přestože je zvětšení (přiblížení) obou optik shodné,je VP díky větším průměrům čoček čitelnější. Terč je mnohem lépe (ostřeji) vidět. Puška se při prvních výstřelech odchylovala od cíle o několik centimetrů. Po nastřelení jsme zkontrolovali shodnost nastavení korekčních točítek dálky a strany.

Obě se mírně odchylovaly,ale závada se odstraní snadno.Stačí povolit oba šrouby točítek (pozor-aniž by se pohnuly) a pak nonia s odpovídající hodnotou nastavit oproti rysce. Nakonec opět opatrně utáhnout oba šrouby. Při střelbě je problémem poměrně vysoký odpor spouště. Zároveň hlaveň zahřáté pušky ohřívala okolní vzduch .Snad proto nástřelka deseti ran na 100 metrů není "jedním otvorem". Uvážíme-li naše střelecké "umění" výsledek až na několik ulítlých výstřelů není špatný. Pocit ze střelby je díky poměrně nevýraznému zpětnému rázu příjemný. Puška s optikou a montáží váží asi o 1 kg navíc,proto je střelba oproti běžné 91/30 bez optiky příjemnější. Nicméně po několika desítkách výstřelů ocelová botka je v rameni citelná. Gumová by jistě zlepšila dojem,ale to už není původní. Doporučujeme nestřílet větší počet ran jen v triku. Nevýhodné je korekce rysek na druhé straně (od střelce). Pozdější modely PE a PEM to již mají orientované ke střelci.

Odstřelovací Mosin 91/30 - naměřené hodnoty

Platí pro náboj výrobce Sellier & Bellot, střela o hmotnosti 11 gramů, hradlo od ústí 1,5 metrů.
793 797 789 793 795 = 793,4 m/s
E 1,5 =3462 J

Odstřelovací Mosin 91/30 - technické parametry

Délka 1218 mm Optika PE  
Délka hlavně 730 mm Průměr okuláru 7.5 mm
Hmotnost 3660-3990g dle pažby Průměr objektivu 30 mm
Drážkování 4 vpravo Vzdálenost oka střelce 80 mm
Hledí stavitelné 100 - 2000 m (po 100 m) Hmotnost optiky 820 g
Kapacita 5 nábojů Zvětšení 4x
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA