diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

Pistole P-08 pro Bulharsko

Balkán byl několik století pod kontrolou Turecka. Bulharům se v roce 1908 podařilo vyhlásit nezávislost na Turecku,která je v dubnu následujícího roku uznána. Po třech letech propuká "první balkánská válka" v níž bojuje takzvaná "Balkánská liga" v níž je Bulharsko vůdčím členem proti Turecku. Bulharsko nakonec s Tureckem vyhlásilo příměří a získalo území ,což se nelíbilo ostatním členům "Balkánské ligy". Řekové,Srbové,Turci a později i Rumuni vyhlašují Bulharsku válku. Začala "druhá balkánská válka",kdy nakonec Bulhaři museli podstoupit území vítězům získaným na Turecku v předešlém konfliktu. Není divu,že Bulharská armáda musela značně zbrojit. Poměrně zajímavým faktem je,že téměř okamžitě po vyhlášení nezávislosti přijala armáda do výzbroje pistoli P-08. Bulhaři věděli do čeho jdou,neboť pistoli zkoušeli již v době,kdy byla země pod správou Turecka. Obecné podvědomí o Bulharsku respektivě jeho výzbroji není v našich zemích na vysoké úrovni. Uvědomíme-li si však fakt tak časného zavedení v té době jedné z nejlepších konstrukcí,nebyli v Bulharské armádě žádní amatéři. Později o několik desítek let později už nakupovali se střídavým úspěchem.

Prvním modelem byly pistole v ráži 7,65 mm Para. Pistole byly všechny vyrobeny v Německu firmou DWM. Zpočátku bylo dodáno několik stovek kusů (asi 1000). Charakteristickým rysem je kromě ráže,dlaňová pojistka,hlaveň délky 120 mm a státní znak nad nábojovou komorou. Na kloubu je logo výrobce DWM. Další dodávkou bylo 1500 shodných kusů. Později hlaveň zkracovali na 100 mm a některé modernizovali na ráži 9 mm.Oba modely se označují typ 1906.

Později bylo rozhodnuto o zavedení ráže 9 mm. Nejprve odebrali pět tisíc kusů (od čísla 01-5000),v druhém odběru pak stejné množství doplněné písmenem C (01C-5000C). K pistoli patřilo kožené pouzdro charakteristického střihu,kapsa na zásobník je našita na straně.

Pistole P-08 pro Bulharsko - popis zbraně

Popisovat tak známou zbraň je příslovečným nošením dříví do lesa,připomeňme základní data. Závěr pistole je uzamčený,odemyká se po krátkém zákluzu hlavně. Všechny díly a to včetně drobných jsou zhotoveny frézováním z oceli. Opracování všech ploch je velmi dokonalé. I na místech kde to není třeba je finální opracování nadstandardní. Třecí plochy každé zbraně se ručně dolícovávali. V té době byla kvalita na prvním místě a taky něco kvalitního vyrobit udělalo radost všem zainteresovaným ve výrobě. Střenky jsou ořechové opatřené rybinovým zdrsněním. Soustřeďme se proto raději na odlišnosti od běžné P-08 produkované ve statisícových sériích.

Námi zapůjčená zbraň,sériové číslo bez dodatkového písmene, odpovídá modelu z předposlední dodávky. Hlaveň ráže 9 mm o délce 98 mm je značena zespod na hlavni výrobním číslem. Kompletně je výrobní číslo ještě vyraženo zpředu na těle zbraně. Na pravé straně pouzdra závěru je vyražena armádní přejímací značka v podobě bulharského lva. Stejnou značku (ve větší heraldické velikosti-kompletní státní znak) spatříme na střední části závěru. Nad nábojovou komorou je monogram výrobce-propletená písmena DWM. Závěr je opatřen posledními dvěma ciframi výrobního čísla. Záchyt úderníku odpovídá staršímu modelu (prodloužený). Poslední dvě cifry se opakují na drobných dílech (pojistka,spoušť,...). Demontážní páčka,spoušť a záchyt zásobníku jsou popuštěny na žluto. Povrchová ochrana černěním je tvořena ještě v této době potíráním roztoku. Vnitřní plochy jsou proto v "bílém stavu". Neobvyklostí oproti běžným provedením je označení v azbuce pro polohu zajištěno -ogň. Smysl pohybu pojistky sice stejný,značení je naopak. Pokud běžnou P-08 zajistíme-objeví se nápis Gesichert (zajištěno)- u námi testovaného modelu je to obráceně. V poloze zajištěno je nápis ogň schován za křidélko pojistky,v odjištěném stavu nápis vidět. Na levé straně vytahovače pleň -česky nabito. Na zadní hraně těla zbraně chybí výstupek s drážkou pro úchyt nástavné pažby. Část je hladká doplněná hranatým závěsným okem.

Pistole P-08 pro Bulharsko - vlastní střelba

Pistole je sběratelsky zajímavá už z hlediska vyrobeného množství. Nepsané pravidlo o tom,že pokud je vyrobeno jen několik tisíc kusů jde o raritu v tomto případě platí. Otázkou zda střílet z tak zajímavé zbraně jsme se chvíli zaobírali,ale jde o test včetně střelby. Protože šlo u exemplář s původní povrchovou ochranou a styčné ploch byly slícované v bílém stavu,funkce byla bezvadná. U některých nově přečerněných zbraní se vyskytují zádržky způsobené povětšinou právě černěním (vytvoří se vrstva o tloušťce několika mikronů). Slícované styčné plochy pouzdra závěru doléhají příliš těsně na tělo zbraně a tření se značně zvýší. Po několika desítkách výstřelů se sice zbraň většinou zaběhne,ale novopečení nezkušení majitelé zatím padají do mdlob. Vývrt hlavně byl solidní a zbraň potvrdila jen a jen svoji dobrou pověst. Na vzdálenost 25 metrů vsedě s oporou byly zásahy v průměr okolo 60 mm. Každý majitel zbraně P-08 může potvrdit bezvadnou precizi,a to dokonce i při mírně narušeném vývrtu. Střílet z tak zajímavého modelu ale nedoporučujeme,na to musí stačit běžná P-08.

Pistole P-08 pro Bulharsko - technická data

Délka 217 mm
Délka hlavně 98 mm
Hmotnost 890 g
Drážkování 6 vpravo
Kapacita 8 nábojů
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA