https://www.traditionrolex.com/46

Walther PP v ráži 9 mm - Řehák a Řehák - vše pro lov a sport

diamond painting kits is becoming quite popular and for good reason.

although most stores say that they sell 100% wigs for sale , if we buy online, we can't judge the quality of them.

https://www.traditionrolex.com/46

Walther PP v ráži 9 mm

Snad každý pořádný sběratel vlastní walther PP nebo PPK v ráži 7,65 mm. Existují i mnohem zajímavější,tím i sběratelsky cennější Walthery.

Nedlouho po započetí výroby pistolí Walther PP a PPK byla nabízena i varianta v ráži 9 mm Kurz.Skutečný objem výroby není znám,ale prodávali se (tedy i vyráběli) se v poměru 1 : 25 (9 mm model PPK versus 9 mm model PP). Nesporně zajímavý je v literatuře zmiňovaný exemplář s možností střelby dávkou s dvojřadým zásobníkem.Velmi zajímavou variantou 9 mm modelu je dodávka pro Irán. Tehdy vládnoucí Reza Chán Pahleví objednal koncem roku 1938 dva tisíce pistolí pro tamní policii. Iránská delegace tehdy přebírala várku přibližně 2 000 pistolí přímo v Zella-Mehlis. Obchod se uskutečnil přímo mezi továrnou a Iránským ministerstvem vnitra. Nešlo o první objednávku. V roce 1934 odebrali 3000 pistolí P-08 a 1000 pistolí LP-08.

Walther PP 9mm - popis

Pistoli pro Írán na první pohled snadno odlišíme od běžné produkce. Na levé straně závěru je namísto obvyklého loga Walther popisy ve fárzí a státní znak. Nápis se čte klasicky zleva doprava,přičemž jde o letopočet 1317 (odpovídá roku 1939) a označení "model". Na pravé straně závěru je obvyklé logo výrobce. Pod vytahovačen je nápis Mod.PP,pod výhozným okénkem logo ztuhy Walther,za ním pak ve dvou řádcích Waffenfabrik Walther.Zella-Mehlis (Thür) Walther´s Patent Cal 9 m/m. Na některých částech je (zadní stěna zásobníku,tělo zbraně) ve fárzí značka v podobě značně širokého písmene U s tečkou uprostřed. Význam značky nám není znám.

Výrobní číslo zbraně je vyraženo na obvyklém místě těla zbraně-v našem případě 119 xxx P. Na levé straně těla zbraně je ve fárzí nápis "SHAREBONI" ,což se překládá jako státní policie. Na těle zbraně v místě nábojové komory (zleva !!) je vyražena německá civilní tormentační značka (v podobě písmene N s korunkou). Značka je ještě vyražena zevnitř na pouzdru závěru.

Z technického hlediska se 9 mm vzor podstatně odlišuje. Největším rozdílem je záchyt závěru (vyhazovač),který má na spodní straně vyfrézován jakýsy ozub. Naproti ozubu je na těle zbraně odpovídající vybrání. Dalším méně viditelným rozdílem je větší průměr hlavně. Většímu průměru hlavně odpovídá i jiný průměr otvoru v závěru. Záchyt kohoutu,či spíše jeho pravá boční strana je také jiného tvaru. Spodnímu záchytu zásobníku je přizpůsobena drážka ve spodní části těla zbraně a absence otvoru pro vrchní záchyt.

Spodní záchyt zásobníku je tvaru vzhůru obráceného písmene T, kde tlak zabezbečuje druhý konec bicí pružiny(prostřednictvím opěrného válečku). Střenky ač jsou rozměrově shodné s běžným vzorem jsou z vnitřní strany odlišné. Důvoden je zřejmě zalitý plátek ocelového plechu pro zvýšení tuhosti. Poslední odlišností je zásobník. Kromě nepatrně jiného rozměru (větší) je na levé straně pod ztuhou WALTHER odlišen nápisem Cal.9 m/m. Podavač je kompletně frézovaný a samozřejmě chybí drážka na plášti pro vrchní záchyt.

Walther PP 9mm - střelba

Výskyt na sběratelském trhu je opravdu minimální a jde o zbraň typu "chlouba sbírky". Přestože jde sice o prvotřídní sběratelský unikát,dovolila nám českotřebovská firma Řehák a Řehák střelbu. Stav obou zapůjčených zbraní byl velmi dobrý, obzvlášť zevnitř. Stav vývrtů hlavní je mimořádně dobrý a pistole toho asi moc nenastříleli. Povrch je častým nošením částečně setřen,ale nijak výrazně,neboť všechny nápisy jsou znatelné. Zkusili jsme,zda je možné zaměnit díly mezi běžným 9 mm modelem a 9 mm modelem pro Írán. Všechny díly jdou bez problémů zaměnit. Naproti tomu závěr modelu v ráži 7,65 mm nelze na 9 mm tělo zbraně nasadit,naopak je to problematické (vůle). Zásobník 9 mm modelu lze do šachty běžného 7,65 mm modelu zasunout.

Původní obavy z pocitu znatelnějšího zpětného rázu se potvrdily. Skutečně po vystřílení několika desítek ran už střelec podvědomě začíná strhávat a chce mít výstřel co nejrychleji za sebou. Precize při střelbě s oporou byla vynikající-56 mm na vzdálenost 25 metrů. Během střelby se nevyskytla ani jedna zádržka nebo selhač. Nábojnice po výstřelu doslova odletovali do velké vzdálenosti. Spodní záchyt je trochu neobvyklý a člověk zvyklý na obvyklé tlačítko na straně těla zbraně je někdy na rozpacích. Celkový dojem ze zbraně jsme měli kladný,ke střelbě nebo běžnému nošení doporučujeme vzhledem k vzácnosti spíše nepoužívat.

Walther PP 9mm - technická data

Délka 170 mm
Délka hlavně 109 mm
Hmotnost 650 g
Drážkování 6 vpravo
Šířka 22 mm
Kapacita 7 nábojů
NOVINKY
OTEVÍRACÍ DOBA

OTEVÍRACÍ DOBA: POZOR -27.4  až 8.5.- ZAVŘENO - jinak OTEVŘENO od 9.5. Stále ...


 
FLOBERTKY

FLOBERTKY JW115 a JW125- v listopadu roku 2020 (tedy už vloni) jsme předložili po ...


 
Novinka-Dovoz Z USA